fbpx
Kontrast
Czcionka

Ciepło systemowe

Przesuń palcem w lewo lub w prawo, aby zobaczyć więcej

System ciepłowniczy

Cie­pło systemowe produkuje się w elek­tro­cie­płow­niach lub cie­płow­niach odda­lo­nych od cen­trów miast. Stamtąd, za pomocą sieci cie­płow­ni­czych (sys­temu ruro­cią­gów) dociera do budyn­ków pod posta­cią bar­dzo cie­płej wody. Budy­nek przy­łą­czony do sys­temu cie­płowniczego wypo­sa­żony jest w wewnętrzną insta­la­cję cen­tral­nego ogrze­wa­nia wypeł­nioną wodą, która następnie tra­fia do kalo­ry­fe­rów w całym budynku. W jaki spo­sób woda w insta­la­cji budynku staje się cie­pła? Dzięki urzą­dze­niu nazywanym wymien­ni­kiem cie­pła. Pozwala ono ogrzać zimną wodę w insta­la­cji budynku, cie­plej­szą wodą pocho­dzącą z sys­temu cie­płowniczego. Po odda­niu cie­pła w wymien­niku, schłodzona woda wraca ruro­cią­gami do elektrocie­płowni, gdzie zostaje ponow­nie ogrzana i cały pro­ces powta­rza się. Dokładny opis zasady działania systemu ciepłowniczego znajduje się poniżej.

Poznaj system ciepłowniczy

Kogeneracja

Ciepło systemowe dostarczane z elektrociepłowni produkowane jest w procesie kogeneracji, czyli jednocześnie z prądem. W ten sposób powstaje niemal 2/3 całego ciepła w Polsce. Dzięki temu sprytnemu procesowi spala się o 20 proc. mniej paliwa (np: węgla) i emituje o 30 proc. mniej dwutlenku węgla, niż gdyby ciepło i prąd produkowane były osobno. To bardzo ważne, także dla całej planety. Ponadto, dzięki produkcji ciepła w jednym wyspecjalizowanym miejscu, powietrze w mieście jest czystsze. Wysokiej jakości paliwa spalane w efektywny sposób (w optymalnej temperaturze) i urządzenia filtrujące spaliny sprawiają, że do powietrza, którym oddychają mieszkańcy miasta, niemal w ogóle nie przedostaje się rakotwórczy bezno(a)piren oraz zabójczy tlenek węgla. W takim powietrzu jest także 35 razy mniej pyłów, które powodują wiele chorób układu oddechowego i serca. Dzięki ciepłu systemowemu zyskują więc zarówno mieszkańcy miasta, jak i całe środowisko.

Poznaj kogenerację

Ciepła woda

Nie myśl wię­cej o prze­glą­dach tech­nicz­nych i szczel­no­ści urzą­dzeń pod­grze­wa­ją­cych wodę w miesz­ka­niu. Jeśli korzy­stasz z cie­pła sys­te­mowego do ogrze­wa­nia budynku, równie bezpiecznie możesz ogrze­wać także wodę. Zasta­na­wiasz się jak to moż­liwe?

Wybierz ciepłą wodę

Magazyn ciepła systemowego

Zdjęcie do artykułu Mój Prąd 6.0 tylko z magazynem

Mój Prąd 6.0 tylko z magazynem

Nabór wniosków w szóstej edycji programu „Mój Prąd” rozpoczął się 2 września br. Można dostać nawet 28 tys. zł dofinansowania…

Zdjęcie do artykułu Wskocz do Fabryki Wody, czyli edukacja na fali

Wskocz do Fabryki Wody, czyli edukacja na fali

W inspirowanej motywem rzeki i nawiązującej do roli wody w przestrzeni miejskiej Fabryce Wody, nowoczesnym centrum basenowo-edukacyjnym w Szczecinie, rozrywka…

Zdjęcie do artykułu Betonoza podgrzewa polskie miasta

Betonoza podgrzewa polskie miasta

Najpierw się gotujemy, potem zalewają nas nawalne deszcze. A to m.in. za sprawą betonozy, która opanowała polskie miasta.

Zdjęcie do artykułu Pozbądź się kopciucha i przepędź smoga! 

Pozbądź się kopciucha i przepędź smoga! 

Choć likwidacja wysokoemisyjnych pieców jest prowadzona na dużą skalę, to według danych Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków, nadal w Polsce funkcjonuje…