rot
rotrotrot
» STRONA GŁÓWNA » edukacja
małe litery  średnie litery  duże litery  wysoki kontrast wysoki kontrast
W październiku 2015r. przeprowadziliśmy w suwalskich szkołach podstawowych akcję edukacyjną pt. ”Skąd się bierze ciepło”.  Zadedykowaliśmy ją dzieciom z klas pierwszych. W przedsięwzięciu wzięły udział wszystkie szkoły podstawowe z terenu miasta.

Dzięki przychylności dyrektorów szkół i nauczycieli, mamy możliwość   dotrzeć do dzieci z książeczką pt. „Ciepły dom”, opracowaną właśnie dla najmłodszych. Książeczka w sposób zrozumiały opowiada o tym jak powstaje ciepło, jak dociera do grzejników i kranów  w domach i szkołach. Jak nim gospodarować, żeby się nie marnowało oraz co to jest „niska emisja” - skąd się bierze, jak wpływa na zdrowie człowieka i jak jej zapobiegać. Oprócz opowiadania, w książeczce są również kolorowanki o tematyce związane z ciepłem. 

Na prośbę niektórych szkół, przeprowadziliśmy w nich lekcje edukacyjne. Zostały one przeprowadzone przez naszego pracownika w suwalskiej „szóstce” i "jedenastce". Uczestniczyły w nich wszystkie pierwsze klasy .  

Dzieciom została przedstawiona prezentacja wizualna, na podstawie której nasz pracownik opowiedział co to jest ciepło i skąd się bierze. Prezentacja przedstawiała kolejne etapy produkcji ciepła, zaczynając od węgla i ciepłowni, potem jak ciepło przepływa poprzez sieć i węzły aż do grzejników. Następnie pokazano dzieciom i omówiono jak należy suszyć ubrania w pobliżu grzejników, jak prawidłowo wietrzyć mieszkanie, do czego służą termostaty na grzejnikach, że nie należy grzejników zastawiać meblami, itp. praktyczne porady dotyczące racjonalnego zużywania ciepła. Nie zabrakło również informacji o tym skąd się bierze czarny dym,  jakie stanowi zagrożenie dla ludzi i środowiska naturalnego. Dzieci aktywnie uczestniczyły w lekcjach, odpowiadały na pytania, same  zadawały pytania, były zaciekawione i zainteresowane tematem.

Dlatego też będziemy takie działania kontynuować w następnych latach.

pogotowie
Informacje o cieple
bip
um suwalki
nfosigw projekty
Izba gospodarcza
ure
CIRE
Nape
NFOS
blok energetyczny
© copyright by PEC w Suwałkach Sp. z o.o. - wszelkie prawa zastrzeżone
DESIGN BY ONAVI